Masaż sportowy - Masaże z dojazdem do klienta, masażysta Adam

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zabiegi

Masaż sportowy

Masaż sportowy łączy się z innymi metodami  lt terapii manualnej,  tkanek miękkich i stawów. Dzięki takiemu połączeniu praca ze sportowcem staje się indywidualna i niepowtarzalna. Właśnie to może być sposób  w walce o najwyższe pozycje, gdzie często najlepszych zawodników dzieli niewielka różnica, chociażby setnej sekundy na mecie.
Indywidualnie dobrana praca na tkankach miękkich i stawach w poszczególnych etapach przygotowań i zawodów przynosi sportowcom wiele korzyści. Nie tylko w biomechanice ruchu, ale też w aspekcie neurologicznym, zwiększając lub zmniejszając pobudliwość nerwową. Również z psychologicznego punktu widzenia, masaż sportowy odgrywa istotną rolę. Wpływa na samopoczucie sportowca, znosząc jego gorączkę przedstartową, czy działając relaksująco w przerwie między zawodami.

Korzyści, jakie sportowiec może zyskać poddając się masażom sportowym:

  • zwiększenie zakresu ruchów i elastyczności mięśni, dzięki czemu sportowiec ma większe możliwości w budowaniu formy.

  • poprawa krążenia krwi i wzrost temperatury masowanej okolicy.

  • lepsze dotlenienie i poprawa metabolizmu tkanek, szybsza wymiana substancji odżywczych między krwią, a komórkami.

  • szybszy powrót sportowca do formy po kontuzji.

  • krótszy czas regeneracji między treningami.  Oczyszczanie organizmu  z toksyn  i przywrócenie mięśni do wykorzystania pełnych możliwości.

  • poprawa pracy układu nerwowego. Możliwość pobudzenia lub relaksacja sportowca – w zależności od cyklu treningowego.

  • zapobieganie urazom i leczenie kontuzji.


Rodzaje masażu sportowego:
Najprostszy masaż sportowy nie różni się znacznie od masażu klasycznego. Bazuje bowiem na klasycznych technikach, w skład których wchodzą m.in. głaskanie, rozcieranie, ugniatanie czy oklepywanie. Różnice między masażem sportowym, a masażem klasycznym dostrzega się przede wszystkim w intensywności masażu, czasie wykonania, a szczególnie w tym, kiedy jest wykonywany. Masaż sportowy wykonuje się w poszczególnych etapach:
W okresie treningowym wykonuje się intensywny  masaż, dzięki któremu sportowiec zwiększa swoje możliwości treningowe. Masaż wykonany po ćwiczeniach zwiększa możliwości regeneracji między kolejnymi treningami. W okresie treningowym stosuje się przeważnie techniki przypominające mocne ugniatanie przeplatane głaskaniem i rozcieraniem. Często odchodzi się od masażu szwedzkiego (klasycznego) i używa się do masażu własnych technik, z użyciem przedramienia i łokcia.
Masaż przedstartowy stosuje się między ostatnim treningiem, a zawodami, którego celem jest uzyskanie maksymalnych możliwości sportowca, co wpływa też na jego stan psychofizyczny.  W ostatniej fazie przygotowań sportowca do zawodów spełnia nie tylko rolę terapeuty, ale również psychologa, który powinien zwrócić uwagę na gorączkę przedstartową, podczas której zawodnik często miewa problemy z prawidłową regeneracją, snem czy przyjmowaniem posiłków. Masaż powinien być dostosowany indywidualnie do budowy ciała zawodnika, stanu psychicznego i uprawianej dyscypliny sportu.  Czas masażu jest dobierany indywidualnie do potrzeb zawodnika.


Masaż startowy jest przeważnie energiczny, a jego celem jest wydobycie z zawodnika dodatkowych kilku procent możliwości, które pomogą w uzyskaniu lepszego wyniku. Działania terapeutyczne nakierowane na stawy i tkanki miękkie, tuż przed startem, traktuje się również jako formę  rozgrzewki narządu ruchu. Wykonujący terapię tuż przed startem, być może jest ostatnią osobą, z którą zawodnik rozmawia przed przystąpieniem do zawodów, dlatego też często jest motywatorem zawodnika. Zależnie od dyscypliny sportu, często w sportach siłowych, korzystne jest częściowe utrzymanie gorączki przedstartowej, bowiem pobudzenie emocjonalne zawodnika pozwala na uzyskanie większej siły.
Po treningu lub zawodach sportowych masaż wpływa na regenerację tkanek miękkich i zmniejsza  nadmierne napięcie mięśniowe. Z kolei użycie masażu w powysiłkowej bolesności mięśni przyczynia się do szybszej regeneracji mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. W czasie długotrwałego treningu w układzie ruchu człowieka zachodzi wiele procesów, które wpływają na zaburzenia odżywienia tkanek i ich dotlenienia, które można skutecznie zniwelować poprzez masaż powysiłkowy. Znajduje on również swoje zastosowanie w poprawie biomechaniki stawów zwiększając ich zakresy ruchu. Odnosi się to nie tylko do stawów położonych proksymalnie od napięć mięśniowych, ale także  wpływa na dystalne okolice i cały układ ruchu.
Masaż kondycyjny, czyli tzw. podtrzymujący, wykonuje się pomiędzy sezonem, a kolejnym cyklem treningowym. Wykonanie tego rodzaju masażu pozwala na utrzymanie formy i poprawę elastyczności mięśni. Przeważnie wykonuje się masaż całościowy w serii od 8-10 zabiegów. Zaleca się łączenie masażu kondycyjnego z innymi zabiegami stosowanymi w  lt odnowie biologicznej.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego