- Masaże z dojazdem do klienta, masażysta Adam

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zabiegi

Funkcjonalna praca z blizną

Blizna jest nowo powstałą tkanką, w miejscu gdzie doszło do przerwania ciągłości. Jej rola polega na łączeniu ze sobą brzegów rany i uzupełnianiu ubytków. Jednak to co widoczne jest powierzchownie stanowi tylko niewielką część całości, gdyż blizna obejmuje również tkanki położone głębiej. I tu zaczyna się kłopot, ponieważ w procesie gojenia dochodzi do zrastania się tkanek na wszystkich poziomach. Problem polega również na tym, iż kolagen (główny budulec nowej tkanki) zapewniający wytrzymałość nowej tkance, układa się w sposób nieregularny, wchodząc pomiędzy inne struktury (mięśniowe, ścięgniste czy powięziowe). Blizny są wynikiem fizjologicznego procesu gojenia się tkanek, który prowadzi do powstania nowej tkanki(tkanka łączna włóknista) w miejscu urazu. Wydawać by się mogło, że problem kończy się w momencie wytworzenia się blizny, gdyż tkanka jest już zrośnięta i „naprawiona”.   Jednak niestety bardzo często dochodzi do zaburzeń w obrębie samej blizny jak i tkanek sąsiadujących, co zaburza funkcjonalność danego obszaru. Dlatego też warto pracować z bliznami, zarówno z tymi świeżymi jak i starszymi, gdyż znacząco można poprawić ich wygląd, elastyczność oraz ruchomość.

Możliwe powikłania prowokowane przez blizny:

 • przykurcze mięśniowe - ograniczenie ruchomości wynikające z zaburzenia przesuwalności tkanek względem siebie (zrosty pomiędzy tkankami na różnych poziomach)

 • zaburzenie postawy ciała (np. blizna w obrębie kompleksu barkowego może prowokować wysunięcie barku do przodu)

 • zaburzenia propriocepcji – blizny mogą fałszować obraz odbierany przez receptory czucia

 • zaburzenie wzorców ruchowych

 • dolegliwości bólowe o charakterze ostrego i rwącego bólu – wynikają z „wciągania" przez włókna kolagenowe tkanek mięśniowych i powięziowych

 • przenoszenie nadmiernych obciążeń mechanicznych na inne obszary (np. kręgosłup), co objawia się dolegliwościami bólowymi


Korzyści płynące z mobilizacji blizny:

 • lepsze zaopatrzenie w krew oraz substancje odżywcze (prawidłowe odżywienie tkanek wpływa na przyśpieszenie procesów gojenia oraz poprawę wyglądu blizny – bledszy odcień, tkanka mniej wyczuwalna – profilaktyka przerośnięć)

 • poprawa elastyczności oraz przesuwalności względem innych tkanek

 • brak zrostów pomiędzy tkankami położonymi powierzchownie i głęboko

 • redukcja uczucia ciągnięcia oraz dolegliwości bólowych


Blizny, mimo iż traktowane tylko jako niechciana pamiątka po urazie czy zabiegu, potrafią być przyczyną różnych zaburzeń. Z punktu widzenia terapeuty, powierzchownie zmieniona tkanka widoczna gołym okiem, stanowi najmniejszy problem. Wiele niewidocznych dla oczu zmian zachodzi w obrębie głębszych warstw i to właśnie one są najczęściej odpowiedzialne za późniejsze powikłania. A wśród najczęstszych problemów z jakimi zmagają się pacjenci należy wymienić: przerost blizny, ograniczoną ruchomość samej blizny jak i sąsiadujących tkanek, zaburzoną postawę ciała, a także dolegliwości bólowe. Na szczęście z bliznami można, a nawet trzeba pracować. Zarówno z tymi świeżymi jak i kilkuletnimi. Terapeuta daje skuteczne narzędzia do terapii blizn w postaci mobilizacji ukierunkowanych bezpośrednio na bliznę jak i innych tkanek miękkich, a także rozluźniania nadmiernie napiętych mięśni czy aplikacji Kinesiology Taping i pinoterapii.

Taśma kinesiotaping delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami - właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinestiotapingu. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma również wpływ na odczuwanie bólu, który jest jest jednym ze wskazań do kinesiotapingu.

1. Ból

 • pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);

 • kręgosłupa  (zespoły bólowe kręgosłupa) - plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;

 • reumatyczne;

 • po operacjach - kinesiotaping może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny.


2. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie
Plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.

3. Zapobieganie kontuzjom

 • Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem  lt powięzi  i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.


4. Skurcze

 • Plastrowanie pomoże nie tylko sportowcom, którzy nie wykonali rozgrzewki i "złapał" ich skurcz, lecz także osobom, które, np. zmagają się ze skurczem łydek w czasie snu.


5. Problemy z krążeniem

 • Plastry dają ten sam efekt co drenaż limfatyczny - wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie jest polecane np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (np. kobiety w ciąży).


6. Rozstępy

 • Kinesiotaping pomoże kobietom ciężarnym nie tylko się zrelaksować, lecz także zapobiec  lt rozstępom.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego